Możesz zbudować DeFi na Bitcoinie? Co mówią eksperci Harry Leeds

Bitcoin nie jest używany do DeFi, ponieważ, cóż, z maksymalistów Bitcoin.
Budowanie na Bitcoinu jest trudne, ale nie niemożliwe.
Prosty krajobraz przyciąga płynność lub tak mówi powiedzenie.

Przyjęcie kryptokursztynu
Idea pozbawionego zaufania, nietuzinkowego systemu pieniężnego doprowadziła do powstania branży finansów zdecentralizowanych (DeFi).

Bitcoin, dziadek wszystkich aktywów kryptograficznych, nie jest skłonny do korzystania z tych ciągle rozwijających się systemów zdecentralizowanych. Niemniej jednak niektórzy zakładają się, że Bitcoin Profit dołączy do szaleństwa DeFi, pomimo wielu przeszkód.

Zwycięzca nie bierze wszystkiego
Chociaż Bitcoin wykonuje swoją pracę, przynajmniej pod względem zachowania wartości, to nie jest to najjaśniejsza krypto waluta na bloku. Alternatywy takie jak Nano działają szybciej i taniej. A Ethereum i jego krewni, Neo i EOS, pozwalają na bardziej dynamiczne korzystanie z łańcucha blokowego dzięki inteligentnym kontraktom.

Ale czy zwycięzca weźmie wszystko? Inżynier oprogramowania, Pascal Marco Caversaccio, zadał to właśnie pytanie, ponieważ wyścig o dominującą platformę inteligentnych kontraktów trwa nadal:

„czy jest to gra typu „zwycięzca bierze wszystko“, czy też komplementarne współistnienie, które zwycięży na dłuższą metę.“

Dwa lata później, a my nadal nie mamy odpowiedzi. Nasuwa się jednak pytanie: co by się stało, gdyby Bitcoin, największa kryptokurna waluta przez market cap, stał się centralnym graczem w przestrzeni DeFi?

Wraz z niedawnym meteorycznym wzrostem liczby protokołów DeFi, możliwość uruchamiania związanych z nimi zdecentralizowanych aplikacji sprawiła, że na pierwszy plan wysunęła się beznadziejna bankowość.

Nie jest to łatwe, ale też nie jest niemożliwe.

W ostatnim tweecie Ryan Sean Adams zapytał, czy można zbudować DeFi na Bitcoin.

Krótko mówiąc, jest to możliwe, ale nie łatwe. Gościnny post na najnowszym artykule Bankless, Matthew Black z Atomic Loans wydaje niektóre z potencjalnych opcji, które BTC ma. Atomic Loans pożycza pieniądze na zabezpieczenie Bitcoina w systemie non-custodial.

Black, który jest CTO firmy, znalazł sposób na obejście ograniczeń technicznych, ale nie wyszło to bez jego bólu głowy. Największą przeszkodą w korzystaniu z BTC w DeFi w rzeczywistości nie jest żaden problem techniczny.

Najgłośniejszymi głosami w Bitcoinie są zazwyczaj maksymaliści, którzy postrzegają BTC jako walutę mającą na celu kwadratowe obalenie światowego systemu bankowego. Inni po prostu chcą, aby stała się ona światową walutą rezerwową.

Współzałożyciel Apple, Steve Wozniak, mówi, że Bitcoin to jedyne prawdziwe cyfrowe złoto. Innymi słowy, kiedy najbardziej widoczna opinia nie ma nic wspólnego z DeFi, trudno jest nabrać rozpędu w tym kierunku.

Blockchain Acrobatics
Ponadto, jeśli zastosowania DeFi dla Bitcoin stają się bardziej powszechnie akceptowane, użytkownicy i inżynierowie oprogramowania mogą nie pojawić się do niego. Programowanie dla Bitcoinów jest trudne, a gdy oferują zdecentralizowane, niestandardowe usługi, jest jeszcze trudniejsze.

Dla transakcji nie-tekstodialnych, problemem Bitcoin jest to, że nie jest to proste. Użytkownicy muszą stworzyć infrastrukturę. W przeciwieństwie do Ethereum, BTC wymaga adresów portfeli przed napisaniem umowy o płynności. Kilka sprytnych sztuczek oferuje obejście.

Być może najprostszym obejściem jest Wrapped BTC (WBTC). Jest to token ERC-20, który śledzi wartość Bitcoin 1:1. Inne opcje obejmują użycie łańcuchów bocznych, takich jak Binance Chain i Atomic-Swap oparte DeFi (jak Liquality lub Jelly Swap).

interfejs użytkownika pożyczek atomowych

Źródło: Bankless
To jest Płynność, Głupcze.
Pod koniec dnia, przeciętni użytkownicy chcą mieć elegancki, prosty interfejs, który po prostu działa.

Przede wszystkim, nie jest to wygodne dla użytkowników, którzy potrzebują zaawansowanej wiedzy, lub poważnych czopów programistycznych do budowy Bitcoin DeFi puli płynności. A płynność jest kluczem do sukcesu platform DeFi. Może gdyby platforma BTC DeFi znalazła sposób na przyciągnięcie Łowców płynności, mogłaby wystartować.

Podobnie, dobrze zbudowany i intuicyjny User Experience dla DeFi na BTC może nawet poprawić krajobraz. Opinia publiczna już wie, co to jest Bitcoin, a BTC ma zdecydowanie najlepszą płynność spośród wszystkich kryptokurantów. Im bardziej stabilny grunt, tym więcej osób będzie chciało się na niego odważyć.